Divi 1.0 - en to fr translation catalogue (1063 entries)

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: %1$s %2$s Settings
fr: Paramétrages de %1$s %2$s

en: %1$s All Caps
fr: Tout en majuscule %1$s

en: %1$s Background Color
fr: %1$s Couleur d'arrière-plan

en: %1$s Border Color
fr: %1$s Couleur de la Bordure

en: %1$s Border Radius
fr: %1$s Rayon des Frontières

en: %1$s Border Width
fr: %1$s Largeur de la Bordure

en: %1$s Columns
fr: Colonnes %1$s

en: %1$s Font
fr: Police %1$s

en: %1$s Font Size
fr: Taille de la police %1$s

en: %1$s Hover Background Color
fr: %1$s Hover Couleur d'arrière-plan

en: %1$s Hover Border Color
fr: %1$s Hover Couleur de la Bordure

en: %1$s Hover Border Radius
fr: %1$s Hover Rayon des Frontières

en: %1$s Hover Letter Spacing
fr: %1$s Hover l'Espacement des lettres

en: %1$s Hover Text Color
fr: %1$s Hover Couleur du Texte

en: %1$s Icon
fr: %1$s Icône

en: %1$s Icon Color
fr: %1$s Couleur de l'Icône

en: %1$s Icon Placement
fr: %1$s le Placement de l'Icône

en: %1$s Letter Spacing
fr: Espacement des lettres %1$s

en: %1$s Line Height
fr: Hauteur de la ligne %1$s

en: %1$s Text Color
fr: Couleur du texte %1$s

en: %1$s Text Size
fr: %1$s Taille du Texte

en: 0 comments
fr: 0 commentaires

en: 1 Column
fr: 1 Colonne

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: 3 column row can't be used in this column.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de rangée à 3 colonnes dans cette colonne.

en: <h2 class="et_pb_subscribed">Subscribed - look for the confirmation email!</h2>
fr: <h2 class="et_pb_subscribed">Souscrit - recherchez l'e-mail de confirmation!</h2>

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
fr: <strong>%1$s</strong> zone widget créée. Vous pouvez créer plus de zones, dès que vous terminez, actualisez la page pour voir toutes les zones.

en: About Me
fr: À PROPOS de moi

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Above Title
fr: Titre au dessus

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Account Name
fr: Nom De Compte

en: Account URL
fr: URL du compte

en: Active Link Color
fr: Couleur du lien actif

en: Active Portfolio Filter
fr: Filtre actif de l'album

en: Active Tab
fr: Onglet actif

en: Active Tab Background Color
fr: Couleur de fond de l'onglet actif

en: Actual Size
fr: Taille Réelle

en: Add %1$s Icon
fr: Ajouter %1$s Icône

en: Add From Library
fr: Ajouter de la bibliothèque

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Add New %s
fr: Ajouter nouveau %s

en: Add New Category
fr: Ajouter Une Nouvelle Catégorie

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel article

en: Add New Layout
fr: Ajouter un nouveau modèle

en: Add New Project
fr: Ajouter Un Nouveau Projet

en: Add New Tag
fr: Ajouter Un Nouveau Tag

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Add Specialty Section
fr: Ajouter une section spécialité

en: Add To Categories:
fr: Ajouter aux catégories :

en: Add/Delete Item
fr: Ajouter/Supprimer Un Élément

en: Added
fr: Ajouté

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
fr: Ajustez la marge internet selon des valeurs spécifiques, ou laissez en blanc pour utiliser la marge interne par défaut.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
fr: Ajuster l'espacement entre chaque colonne de cette ligne.

en: Adjust the text used from the signup button.
fr: Ajustez le texte utilisé pour le bouton inscription.

en: Admin Label
fr: Étiquette Admin

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Advanced Design Settings
fr: Paramètres avancés de conception

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: After
fr: Après

en: Album name
fr: Nom de l'album

en: All
fr: Tout

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Layouts
fr: Toutes les mises en page

en: All Projects
fr: Tous Les Projets

en: All Tags
fr: Tous Les Tags

en: All advanced module settings in will be lost.
fr: Tous les paramétrages avancés de ce module seront perdus.

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored.
fr: Tout le contenu créé dans le générateur Divi sera perdu Le contenu précédent sera restauré

en: All of your current page content will be lost.
fr: Tout le contenu de votre page actuelle sera perdu.

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
fr: Tous les paramètres de rôle sera de définir les valeurs par défaut. Voulez-vous continuer?

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
fr: Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs. Charger la version .MP4 ici. Note importante : Les vidéos de fond sont désactivées sur les portables. Votre image de fond sera utilisée à leur place. Pour cette raison, vous devez définir à la fois l'image de fond et la vidéo de fond pour obtenir un meilleur résultat.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
fr: Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs. Charger la version .WEBM ici. Note importante : Les vidéos de fond sont désactivées sur les portables. Votre image de fond sera utilisée à leur place. Pour cette raison, vous devez définir à la fois l'image de fond et la vidéo de fond pour obtenir un meilleur résultat.

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
fr: Permet à la marge interne d'être maintenu sur les écrans de téléphone

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
fr: Permet d'arrêter momentanément la vidéo par les autres joueurs en cours de jeu

en: Always Center Image On Mobile
fr: Toujours centrer l'image sur mobile

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows Custom Color
fr: Couleur personnalisée des flèches

en: Artist Name
fr: Nom de l'artiste

en: Audio Content
fr: Contenu du fichier audio

en: Audio Cover Art
fr: Image du fichier audio

en: Audio Meta
fr: Métadonnées du fichier audio

en: Authentication failed. You are not logged in.
fr: Échec de l'authentification. Vous n'êtes pas connecté.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
fr: Échec de l'authentification. Vous ne pouvez pas avoir un aperçu de ce point.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
fr: Échec de l'authentification. Vous n'avez pas la permission d'avoir un aperçu de ce point.

en: Author
fr: Auteur

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Author/Company URL
fr: URL Auteur/Société

en: Authorization code is empty.
fr: Le code d'autorisation est vide.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
fr: Le code d'autorisation est pas valide. Essayez de le régénérer et le coller dans le nouveau code.

en: Automatic Animation
fr: Animation automatique

en: Automatic Animation Speed (in ms)
fr: Vitesse animation automatique (en millisecondes)

en: Automatic Carousel Rotation
fr: Rotation automatique du carrousel

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
fr: Vitesse rotation automatique du carrousel (en millisecondes)

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
fr: Aweber est mis en place correctement. Vous pouvez supprimer la connexion ici si vous le souhaitez.

en: Aweber lists
fr: Listes Aweber

en: Aweber: Wrong configuration data
fr: Aweber: Mauvaise configuration de données

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image de fond :

en: Background Image Position
fr: La Position De L'Image D'Arrière-Plan

en: Background Image Size
fr: La Taille De L'Image D'Arrière-Plan

en: Background Image URL
fr: URL de l'image en fond

en: Background Overlay Color
fr: Couleur de superposition du fond

en: Background Video Height
fr: Hauteur de la vidéo de fond

en: Background Video MP4
fr: Vidéo de fond .MP4

en: Background Video Webm
fr: Vidéo de fond .WEBM

en: Background Video Width
fr: Largeur de la vidéo de fond

en: Bar Background Color
fr: Couleur de fond de la barre

en: Bar Bottom Padding
fr: Marge interne inférieure de la barre

en: Bar Counter
fr: Compteur en barre

en: Bar Counter Settings
fr: Paramètres de la barre compteur

en: Bar Counters
fr: Compteur barre

en: Bar Top Padding
fr: Marge interne supérieure de la barre

en: Before
fr: Avant

en: Below Title
fr: Titre en dessous

en: Best Selling Products
fr: Les meilleures ventes

en: Blurb
fr: Résumé

en: Blurb Content
fr: Contenu de l'argumentaire

en: Blurb Image
fr: Image de l'argumentaire

en: Blurb Title
fr: Titre de l'argumentaire

en: Body
fr: Corps

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: Border Style
fr: Style de la bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Center
fr: En Bas Au Centre

en: Bottom Left
fr: En Bas À Gauche

en: Bottom Padding
fr: Marge interne inférieure

en: Bottom Right
fr: En Bas À Droite

en: Bottom To Top
fr: De bas en haut

en: Builder Interface
fr: Interface Builder

en: Bullet Color
fr: Couleur des points

en: Button
fr: Bouton

en: Button %1$s Text
fr: Texte du bouton %1$s

en: Button %1$s URL
fr: URL du bouton %1$s

en: Button One
fr: Un Bouton

en: Button Text
fr: Texte de bouton

en: Button Two
fr: Bouton À Deux

en: Button URL
fr: URL bouton

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: CSS ID
fr: ID CSS

en: Call
fr: Appel

en: Call To Action
fr: Appel d'action

en: Cancel
fr: Annuler

en: Caption
fr: Légende

en: Carousel
fr: Carrousel

en: Case Study
fr: Étude de cas

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Center
fr: Centre

en: Center Left
fr: Centre Gauche

en: Center List Items
fr: Centrer les éléments de la liste

en: Center Right
fr: Au Centre À Droite

en: Change Structure
fr: Changer la structure

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
fr: Changez à Oui si vous voulez ajuster la largeur de cette ligne à une largeur non standard.

en: Choose Custom Color
fr: Choisir la couleur personnalisée

en: Choose a Background Image
fr: Choisir une image de fond

en: Choose a Background Video MP4 File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .MP4

en: Choose a Background Video WEBM File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .WEBM

en: Choose a Slide Image
fr: Choisir une image diapo

en: Choose a Video MP4 File
fr: Choisir un fichier vidéo .MP4

en: Choose a Video WEBM File
fr: Choisir un fichier vidéo .WEBM

en: Choose a title of your login box.
fr: Choisissez un titre pour votre case connexion.

en: Choose a title of your signup box.
fr: Choisissez un titre pour votre case inscription.

en: Choose an Audio file
fr: Choisir un fichier audio

en: Choose an Image
fr: Choisir une image

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
fr: Choisissez une icône à afficher pour le bouton de défilement vers le bas.

en: Choose an icon to display with your blurb.
fr: Choisissez une icône qui s'affiche avec le résumé.

en: Choose how many columns to display.
fr: Choisir combien de colonnes à afficher

en: Choose how many posts you would like to offset by
fr: Choisissez le nombre de postes pour la valeur de décalage.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
fr: Choisissez le nombre de postes à afficher par page.

en: Choose how your products should be ordered.
fr: Choisissez le mode de tri de vos produits.

en: Choose image
fr: Choisir une image

en: Choose the social network
fr: Choisir un réseau social

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
fr: Choisissez si oui ou non l'URL doit s'ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
fr: Choisissez si oui ou non l'icône citation doit être visible.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
fr: Choisir si oui ou non la bascule doit démarrer en état ouvert ou fermé.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Choose which categories you would like to include.
fr: Choisir les catégories que vous souhaitez inclure.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
fr: Choisissez le côté de la page où se trouve la barre latérale. Ce paramètre contrôle l'orientation du texte et la position de la bordure.

en: Choose which type of products you would like to display.
fr: Choisissez le type de produits que vous souhaitez afficher.

en: Choose your desired portfolio layout style.
fr: Choisissez le style du modèle de votre portefeuille.

en: Circle
fr: Cercle

en: Circle Border Color
fr: Couleur bord du cercle

en: Circle Color
fr: Couleur du cercle

en: Circle Color Opacity
fr: Opacité de la couleur du cercle

en: Circle Counter
fr: Compteur cercle

en: Circle Counter Title
fr: Titre du compteur circulaire

en: Circle Icon
fr: Icône cercle

en: Clear Layout
fr: Effacer le modèle

en: Cleared
fr: Effacé

en: Click here to create new menu
fr: Cliquez ici pour créer un nouveau menu

en: Clone Module
fr: Cloner le module

en: Clone Row
fr: Cloner la colonne

en: Clone Section
fr: Cloner la section

en: Cloned
fr: Cloné

en: Close
fr: Fermer

en: Close Modal Window
fr: Fermer la fenêtre modale

en: Closed Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu fermé

en: Closed Toggle Text Color
fr: Couleur du texte du menu fermé

en: Collapse
fr: L'effondrement

en: Collapsed
fr: S'est effondré

en: Color
fr: Couleur

en: Column
fr: Colonne

en: Columns Number
fr: Montant des colonnes

en: Coming Soon
fr: Bientôt

en: Company Name
fr: Nom de la société

en: Configuration error
fr: Erreur de Configuration

en: Configuration error: List is not defined
fr: Erreur de Configuration: Liste n'est pas défini

en: Configuration error: api key is not defined
fr: Erreur de Configuration: clé de l'api n'est pas défini

en: Connecting...
fr: La connexion...

en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

en: Contact Button
fr: Bouton du formulaire de contact

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Title
fr: Titre du formulaire de contact

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Container
fr: Conteneur

en: Content
fr: Contenu

en: Content Font
fr: Police du contenu

en: Content Font Color
fr: Couleur de la police du contenu

en: Content Font Size
fr: Taille de la police du contenu

en: Content Styling
fr: Options de style pour le contenu

en: Continue Automatic Slide on Hover
fr: Continuer Automatique de Diapositives sur le vol Stationnaire

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Control how many products are displayed.
fr: Contrôle le nombre de produits affichés.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
fr: Contrôle le nombre de projets affichés. Laissez le champ vide ou tapez 0 pour un nombre illimité.

en: Controls
fr: Contrôles

en: Copied
fr: Copié

en: Copy
fr: Copie

en: Countdown Timer
fr: Compteur à rebours

en: Countdown Timer Title
fr: Titre du compteur à rebours

en: Countdown To
fr: Compte à rebours pour

en: Counter Amount
fr: Nombre du compteur

en: Counter Container
fr: Conteneur du compteur

en: Counter Text Color
fr: Couleur texte du compteur

en: Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Cover
fr: Couvrir

en: Cover Art Image URL
fr: URL Art Image de couverture

en: Create
fr: Créer

en: Create New Category
fr: Créer une nouvelle catégorie

en: Creative Agency
fr: Agence de création

en: Currency
fr: Monnaie

en: Currency &amp; Frequency
fr: Monnaie &amp; Fréquence

en: Custom CSS
fr: Personnaliser CSS

en: Custom Margin
fr: Personnaliser la marge

en: Custom Padding
fr: Personnaliser la marge interne

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Dark
fr: Foncé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Default
fr: Défaut

en: Default Sorting
fr: Triage par défaut

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
fr: Définissez une couleur personnalisée comme arrière-plan pour votre module, ou laissez le champ vide pour appliquer la couleur par défaut.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
fr: Définissez un nombre pour le cercle compteur. (Ne pas inclure le signe pourcentage, utilisez l'option ci-dessous). Note : Vous ne pouvez utiliser que les nombres entiers uniquement de 0 à 100.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
fr: Définissez un nombre pour le compteur. (Ne pas inclure le signe pourcentage, utilisez l'option ci-dessous).

en: Define a percentage for this bar.
fr: Définissez un pourcentage pour cette barre.

en: Define a sub title for the table if desired.
fr: Définissez, si vous le souhaitez, un sous-titre pour la table.

en: Define a title for the pricing table.
fr: Définissez un titre pour la table de détermination des prix.

en: Define a title for your contact form.
fr: Définissez un titre pour votre formulaire de contact.

en: Define a title.
fr: Définissez un titre.

en: Define an album name.
fr: Définissez le nom de l'album.

en: Define an artist name.
fr: Définissez le nom de l'artiste.

en: Define custom width for this Row
fr: Définir la largeur personnalisée de cette ligne

en: Define how much space should be added below the divider.
fr: Définir combien d'espace devrait être ajouté en dessous de l'élément diviseur

en: Define the HTML ALT text for your image here.
fr: Définissez le texte alternatif d'image pour votre image ici.

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
fr: Défini le fichier audio à utiliser dans le module. Pour supprimer un fichier audio du module, simplement effacez l'URL du champ paramètres.

en: Define the method, used for the parallax effect.
fr: Définissez la méthode utilisée pour l'effet de parallaxe.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre d'images à afficher par page.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre de projets à afficher par page.

en: Define the text for the slide button
fr: Définissez le texte du bouton diapo

en: Define the title text for your slide.
fr: Définissez le texte du titre de votre diapo.

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Row
fr: Supprimer la colonne

en: Delete Section
fr: Supprimer la section

en: Desktop
fr: Bureau

en: Did
fr: N'

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Builder
fr: Désactiver le générateur

en: Disable Item
fr: Désactiver L'Élément

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
fr: Si vous désactivez cette option le bouton rond en bas du curseur de défilement sera supprimé.

en: Display Captcha
fr: Afficher Captcha

en: Display Image Overlays on Main Video
fr: Afficher les superpositions d'image sur la vidéo principale

en: Divi Library
fr: Bibliothèque Divi

en: Divi Role Editor
fr: Divi Rôle De L'Éditeur

en: Divider
fr: Séparateur

en: Divider Position
fr: Position de l'élément diviseur

en: Divider Style
fr: Style de l'élément diviseur

en: Divider Weight
fr: Largeur de l'élément diviseur

en: Do you wish to proceed?
fr: Souhaitez-vous continuer ?

en: Documentation
fr: La Documentation

en: Don't Show Divider
fr: Ne pas afficher le séparateur

en: Done
fr: Fait

en: Dot Nav Custom Color
fr: Couleur personnalisée des points de navigation

en: Dotted
fr: Pointillée

en: Download Export File
fr: Télécharger le document exporté

en: Downwards
fr: Vers le bas

en: Dropdown Menu Animation
fr: Animation du menu déroulant

en: Dropdown Menu Background Color
fr: Couleur de fond du menu déroulant

en: Dropdown Menu Line Color
fr: Couleur de la ligne du menu déroulant

en: Dropdown Menu Text Color
fr: Couleur du texte du menu déroulant

en: During preview, link to different page is disabled
fr: Lors de l'aperçu des liens vers les différentes page est désactivée

en: Edit Buttons
fr: Boutons D'Édition

en: Edit Category
fr: Modifier La Catégorie

en: Edit Colors
fr: Modifier Les Couleurs

en: Edit Configuration
fr: Modifier La Configuration

en: Edit Content
fr: Modifier Le Contenu

en: Edit Fonts
fr: Modifier Les Polices

en: Edit Global Items
fr: Edit Mondial Des Articles

en: Edit Item
fr: Modifier L'Élément

en: Edit Layout
fr: Modifier modèle

en: Edit Project
fr: Édition D'Un Projet

en: Edit Tag
fr: Modifier La Balise

en: Edited
fr: Édité

en: Editor
fr: L'éditeur

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Enable
fr: Activer

en: Enable or disable pagination for this feed.
fr: Active ou désactive la pagination pour cette publication.

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
fr: Activez cette option pour définir la coutume de gouttière de la largeur de cette ligne.

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
fr: Activer cette option pour étendre la largeur de cette ligne jusqu'au bord de la fenêtre de navigation.

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
fr: En activant cette option, les images de fond seront fixes pendant que vous faites défiler.

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
fr: Activer cette option supprimera la couleur de fond de cette section, permettant la couleur du fond du site ou à l'image de fond d'apparaître.

en: Enter a new name for this module
fr: Entrez un nouveau nom pour ce module

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le point central de la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le marqueur sur la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
fr: Saisissez une ID CSS optionnelle à utiliser pour ce module. L'ID peut servir à créer un style CSS personnalisé, ou des liens à des sections précises de votre page.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
fr: Saisissez des classes CSS optionnelles à utiliser pour ce module. Une classe CSS peut servir à créer un style CSS personnalisé. Vous pouvez ajouter plusieurs classes, séparées par un espace.

en: Enter the URL for the Button.
fr: Entrez l'URL pour le bouton.

en: Enter the text for the Button.
fr: Entrez le texte pour le bouton.

en: Enter your page title here.
fr: Tapez ici le titre de la page.

en: Equalize Column Heights
fr: Harmoniser les hauteurs des colonnes

en: Excluded option
fr: Option exclue

en: Expand
fr: Étendre

en: Expand Row
fr: Agrandir La Ligne

en: Expand Section
fr: Développez La Section

en: Expanded
fr: Élargi

en: Export Divi Builder Layouts
fr: Exporter les mises en page du générateur Divi

en: Export Divi Layouts
fr: Exporter les mises en page Divi

en: Facebook Profile Url
fr: URL profil Facebook

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade In
fr: Fondu

en: Featured Image Placement
fr: Position de l'image associée

en: Featured Products
fr: Produits vedettes

en: Featured Table
fr: Tableau associé

en: Featured Table Background Color
fr: Couleur de fond du tableau associé

en: Featured Table Body Text Color
fr: Couleur du texte du corps du tableau associé

en: Featured Table Bullet Color
fr: Couleur du point dans le tableau associé

en: Featured Table Header Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tête du tableau associé

en: Featured Table Header Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tête du tableau associé

en: Featured Table Price Color
fr: Couleur du prix dans le tableau associé

en: Featured Table Subheader Text Color
fr: Couleur du texte du sous-titre du tableau associé

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
fr: Rendre une table vedette la met en évidence par rapport aux autres.

en: Feed Title
fr: Titre de publication

en: Filter
fr: Filtre

en: Filterable Portfolio
fr: Portefeuille filtrable

en: Find
fr: Trouver

en: First Name
fr: Prénom

en: Fit
fr: Ajustement

en: Flip
fr: Basculer

en: Focus Background Color
fr: Couleur du fond du champ en surbrillance

en: Focus Border Color
fr: Couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Focus Text Color
fr: Couleur du texte du champ en surbrillance

en: Follow
fr: Suivre

en: Follow Button
fr: Bouton Suivez-nous

en: Force Fullwidth
fr: Passer en mode pleine largeur

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Form Background Color
fr: Couleur de fond du formulaire

en: Form Field
fr: Champ du formulaire

en: Form Field Background Color
fr: Couleur de fond du champ du formulaire d'inscription

en: Form Field Text Color
fr: Couleur du texte du champ du formulaire d'inscription

en: Fullwidth
fr: Plein écran

en: Fullwidth Code
fr: Code en pleine largeur

en: Fullwidth Header
fr: En-tête plein écran

en: Fullwidth Image
fr: Image en pleine largeur

en: Fullwidth Map
fr: Carte plein écran

en: Fullwidth Menu
fr: Menu plein écran

en: Fullwidth Module
fr: Module en pleine largeur

en: Fullwidth Portfolio
fr: Portefeuille plein écran

en: Fullwidth Post Title
fr: Titre du poste en pleine largeur

en: Fullwidth Section
fr: Section en pleine largeur

en: Fullwidth Slider
fr: Curseur de défilement plein écran

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
fr: Le module pleine largeur ne peut être utilisé hors de la section pleine largeur.

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Images
fr: Images de la galerie

en: Gallery Item
fr: Élément de la galerie

en: Gallery Item Title
fr: Titre de l'élément de la galerie

en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

en: Generate From Video
fr: Générer à partir de la vidéo

en: Geocode was not successful for the following reason
fr: Le géocode n'a pas abouti pour la raison suivante

en: Geocoder failed due to
fr: Le géocodage a échoué à cause de

en: Global/not Global
fr: Global/non Global

en: Google+ Profile Url
fr: URL profil Google+

en: Grayscale Filter Amount (%)
fr: Quantité de filtre de niveaux de gris (%)

en: Grid
fr: Grille

en: Grid Tile Background Color
fr: Couleur de fond des carreaux de quadrillage de la grille

en: Groove
fr: Rainure

en: Gutter Width
fr: Espacement des colonnes

en: Header
fr: En-tête

en: Header Container
fr: L'En-Tête Contenant

en: Header Image URL
fr: URL de l'image de l'en-tête

en: Heading
fr: En-tête

en: Height
fr: Hauteur

en: Here you can adjust the alignment of your text.
fr: Ici, vous pouvez ajuster l'alignement de votre texte.

en: Here you can change the text used for the signup button.
fr: Ici, vous pouvez changer le texte utilisé pour le bouton inscription.

en: Here you can choose a service provider.
fr: Ici, vous pouvez choisir le fournisseur de service.

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir la couleur du texte du titre

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
fr: Ici, vous pouvez choisir la direction d'ouverture des sous-menus. Vous pouvez choisir entre une ouverture vers le bas ou vers le haut.

en: Here you can choose the image alignment.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'alignement de l'image

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir l'orientation du texte du titre

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
fr: Ici, vous pouvez choisir la forme de vos icônes de réseau social.

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
fr: Ici, vous pouvez choisir la valeur de votre texte. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si vous travaillez avec un fond clair, vous devez choisir un texte foncé.

en: Here you can choose where to place the Featured Image
fr: Ici, vous pouvez choisir où placer l'image associée

en: Here you can choose where to place the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement de l'icône.

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si la couleur de fond configurée ci-dessous doit être utilisée.

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les icônes configurées ci-dessous doivent s'afficher dans un cercle.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les icônes configurées ci-dessous doivent être utilisées.

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le bord du cercle autour de l'icône s'affiche.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le nom de l'auteur dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher les catégories dans les métadonnées du poste Note : Cette option ne fonctionne pas avec les types de poste personnalisés

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le nombre de commentaires dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher la date dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher l'image associée

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le titre du poste

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image possède ou non un espace en-dessous.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image s'ouvre en forme de mosaïque ou non. Note : si vous choisissez l'ouverture de l'image en mosaïque, les options URL ci-dessous seront ignorées.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'inclure ou non un bouton Suivez-nous à côté de l'icône.

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'utiliser l'effet parallaxe sur l'image associée

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'utiliser la couleur de fond pour le texte du titre

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
fr: Vous pouvez définir ici si votre lien s'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l'en-tête est étendu en mode plein écran.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le signe pourcentage doit être ajouté après le nombre défini plus haut.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le bouton de défilement vers le bas est affiché.

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l'utilisateur doit être redirigé vers la page actuelle.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si oui ou non le niveau d'agrandissement est contrôlé par la roulette de la souris.

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
fr: Vous pouvez choisir ici si les images s'affichent avec leur titre et légende, le cas échéant.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
fr: Ici, vous pouvez choisir le texte en clair ou foncé. Si vous avez une diapo avec un fond foncé, choisissez un texte clair. Si vous avez un fond clair, choisissez un texte foncé.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
fr: Vous pouvez choisir ici le texte en clair ou foncé. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si votre arrière-plan est clair, choisissez un texte foncé.

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le texte du titre est clair ou foncé. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si votre arrière-plan est clair, choisissez un texte foncé.

en: Here you can choose which action to execute on button click
fr: Ici, vous pouvez choisir l'action à exécuter sur le bouton cliquez sur

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
fr: Ici, vous pouvez choisir quelle méthode parallaxe utiliser pour l'image associée

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
fr: Ici, vous pouvez créer de nouvelles zones widget à utiliser dans le module Barre latérale

en: Here you can create the content that will be used within the module.
fr: Ici, vous pouvez créer le contenu qui sera utilisé dans le module.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur de fond personnalisée pour votre appel d'action.

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur de fond personnalisée pour votre compteur à rebours.

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour le bord du cercle de l'icône.

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour le cercle autour de l'icône.

en: Here you can define a custom color for your icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour votre icône.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
fr: Ici, vous pouvez définir le format de la date dans les métadonnées du poste. Par défault, le format est M j, Y

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera utilisé dans l'onglet actuel.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera placé dans le cadre d'information pour le marqueur.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
fr: Ici, vous pouvez définir s'il faut afficher ou non le lien Pour en savoir plus après les résumés.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de rotation du carrousel, si vous avez sélectionné plus haut l'option 'Rotation Automatique du carrousel'. Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue. (Ex. 1000 = 1 sec)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de disparition du curseur de défilement entre chaque diapo, si vous avez sélectionné plus haut 'Animation Automatique' Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
fr: Ici vous pouvez sauvegarder l'élément actuel et également l'ajouter à votre bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
fr: Vous pouvez sélectionner ici si votre section possède ou non une ombre intérieure. L'ombre intérieure donne un plus bel aspect si vous avez des fonds en couleur ou des images en arrière-plan.

en: Hex Value
fr: Valeur Hex

en: Hidden
fr: Masquée

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Arrows
fr: Masquer les flèches

en: Hide CTA On Mobile
fr: Cacher CTA sur Mobile

en: Hide Content On Mobile
fr: Cacher le contenu sur Mobile

en: Hide On Mobile
fr: Cacher sur Mobile

en: Hide Slider Controls
fr: Masquer les contrôles curseur de défilement

en: Home
fr: Accueil

en: Homepage Basic
fr: Page d'accueil basique

en: Homepage Company
fr: Page d'accueil Société

en: Homepage Corporate
fr: Page d'accueil Compagnie

en: Homepage Extended
fr: Page d'accueil Étendue

en: Homepage Portfolio
fr: Page d'accueil Portefeuille

en: Homepage Shop
fr: Page d'accueil Boutique

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Hover Icon Picker
fr: Sélecteur d'icône en survol

en: Hover Overlay Color
fr: Couleur de superposition en survol

en: Hrs
fr: H

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: Icon Font Size
fr: Taille de la police de l'icône

en: Icon Hover Color
fr: Couleur de l'icône en survol

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
fr: Si vous la sélectionnez, cette image sera utilisée comme arrière-plan pour ce module. Pour supprimer une image de fond, simplement effacez l'URL du champ paramètres.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette image diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Chargez une image ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette vidéo diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Entrez l'URL de la page Youtube ou Vimeo, ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
fr: Si elle est activée, l'image de fond reste fixe lorsque vous défilez, ce qui crée un agréable effet de parallaxe.

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
fr: Lorsqu'activée, les images de fond restent fixes lorsque vous faites défiler, créant un agréable effet de parallaxe.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
fr: Si vous avez défini une image diapo, tapez ici le texte alternatif de l'image pour l'image.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous avez choisi l'option modèle carrousel, et vous souhaitez que le carrousel glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous souhaitez que le curseur de défilement glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
fr: Si vous souhaitez régler le format de la date, tapez la date PHP correcte ici.

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
fr: Si vous souhaitez faire un lien de votre résumé, saisissez l'URL de la destination ici.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
fr: Si vous souhaitez ajouter un sous-titre, tapez-le ici. Votre sous-titre apparaîtra en-dessous du titre en caractères plus petits.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
fr: Si vous souhaitez que votre image soit un lien, saisissez l'URL de la destination ici. Aucun lien ne sera créé si ce champ est vide.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
fr: Si votre prix est basé sur la souscription, tapez le cycle de paiement de la souscription ici.

en: Image Alignment
fr: Alignement des images

en: Image Alt Text
fr: Texte alternatif de l'image

en: Image Alternative Text
fr: Texte alternatif de l'image

en: Image Max Width
fr: Largeur maximale de l'image

en: Image Overlay URL
fr: URL superposition d'image

en: Image Title Text
fr: Texte du titre de l'image

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image Vertical Alignment
fr: Alignement vertical de l'image

en: Image/Icon Animation
fr: Animation image/icône

en: Image/Icon Placement
fr: Placement image/icône

en: Images Number
fr: Nombre d'images

en: In The New Tab
fr: Dans le même onglet

en: In The Same Window
fr: Dans la même fenêtre

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la hauteur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la largeur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: Inactive Tab Background Color
fr: Couleur de fond des onglets inactifs

en: Include Advanced Design Settings
fr: Inclure les paramétrages avancés de conception

en: Include Advanced Design settings
fr: Inclure les paramétrages avancés de conception

en: Include Categories
fr: Inclure les catégories

en: Include Custom CSS
fr: Inclure les CSS personnalisés

en: Include General Settings
fr: Inclure les paramétrages généraux

en: Include General settings
fr: Inclure les paramétrages généraux

en: Included option
fr: Option inclue

en: Incorrect email
fr: E-mail incorrecte

en: Input Border Radius
fr: Rayon de la bordure du champ de saisie

en: Input Facebook Profile Url.
fr: Saisissez l'URL du profile sur Facebook.

en: Input Google+ Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur Google+.

en: Input LinkedIn Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur LinkedIn.

en: Input Twitter Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur Twitter.

en: Input a destination URL for the slide button.
fr: Tapez un URL de destination pour le bouton diapo

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
fr: Tapez une liste de caractéristiques incluses/non incluses dans le produit. Séparez-les articles par une nouvelle ligne et commencez avec le symbole + ou -

en: Input a title for the circle counter.
fr: Tapez le titre du cercle compteur.

en: Input a title for the counter.
fr: Tapez le titre du compteur.

en: Input a title for your bar.
fr: Tapez un titre pour votre barre.

en: Input the destination URL for the signup button.
fr: Tapez l'URL de destination pour le bouton inscription.

en: Input the destination URL for your CTA button.
fr: Saisissez l'URL destination pour le bouton appel d'action.

en: Input the email address where messages should be sent.
fr: Saisissez l'adresse mail pour envoyer les messages.

en: Input the job title.
fr: Saisissez le titre de l'emploi.

en: Input the main text content for your module here.
fr: Saisissez ici le contenu du texte principal pour votre module.

en: Input the name of the company.
fr: Saisissez le nom de la société.

en: Input the name of the person
fr: Saisissez le nom de la personne.

en: Input the name of the testimonial author.
fr: Saisissez le nom de l'auteur du témoignage.

en: Input the person's position.
fr: Saisissez le poste de la personne.

en: Input the value of the product here.
fr: Tapez la valeur du produit ici.

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
fr: Saisissez le site web de l'auteur ou laissez le champ vide s'il n'y a pas de lien.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
fr: Saisissez le texte de bouton de votre choix, ou laissez le champs vide si vous ne souhaitez pas de bouton.

en: Input your desired currency symbol here.
fr: Tapez ici le symbole de la monnaie que vous souhaitez.

en: Input your main slide text content here.
fr: Tapez votre texte diapo principal ici.

en: Input your value to action title here.
fr: Saisissez la valeur pour le titre de l'action ici.

en: Insert Column(s)
fr: Insérer une/des colonne/s

en: Insert Columns
fr: Insérer des colonnes

en: Insert Module
fr: Insérer un module

en: Insert Module(s)
fr: Insérer module/s

en: Inset
fr: Appliquée à l'intérieur

en: Invalid Color
fr: Couleur Invalide

en: Invalid Email.
fr: E-mail invalide.

en: Invalid email
fr: E-mail non valide

en: Item
fr: Élément

en: Job Title
fr: Titre de l'emploi

en: Justified
fr: Justifié

en: Keep Column Padding on Mobile
fr: Garder la Colonne de Rembourrage sur Mobile

en: Keep Custom Padding on Mobile
fr: Conserver la marge interne personnalisée sur Mobile

en: Label
fr: Étiquette

en: Label Color
fr: Couleur de l'étiquette

en: Landing Page
fr: Page d'accueil

en: Last Name
fr: Nom

en: Layout
fr: Modèle

en: Layout Name:
fr: Nom de la mise en page :

en: Layout Type
fr: Type de mise en page

en: Layouts
fr: Modèles

en: Left
fr: Gauche

en: Left To Right
fr: De gauche à droite

en: Library Settings
fr: Les Paramètres De La Bibliothèque

en: Light
fr: Clair

en: Link Disabled
fr: Lien Désactivé

en: Link Shape
fr: Forme du lien

en: Link URL
fr: URL du lien

en: LinkedIn Profile Url
fr: URL Profile LinkedIn

en: Load
fr: Charger

en: Load From Library
fr: Charger à partir de la bibliothèque

en: Load Layout
fr: Télécharger le modèle

en: Loaded
fr: Chargé

en: Loading preview...
fr: Chargement aperçu...

en: Lock
fr: Verrouillage

en: Lock Item
fr: Verrouiller L'Élément

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logged in as %1$s
fr: Connecté en tant que %1$s

en: Login
fr: Se connecter

en: Logo Image Alternative Text
fr: L'Image Du Logo De Remplacement De Texte

en: Logo Image URL
fr: URL de l'image du logo

en: Logo Title
fr: Logo Titre

en: MailChimp lists
fr: Listes MailChimp

en: Main Element
fr: Élément principal

en: Maintenance Mode
fr: Mode maintenance

en: Make Fullscreen
fr: Passer en mode plein écran

en: Make Menu Links Fullwidth
fr: Faire Des Liens Du Menu Fullwidth

en: Make This Row Fullwidth
fr: Passer cette ligne en mode pleine largeur

en: Make This Section Fullwidth
fr: Faire De Cette Section Fullwidth

en: Make This Table Featured
fr: Faire cette table vedette

en: Make a connection
fr: Faire un lien

en: Make sure you entered the captcha.
fr: Assurez-vous d'avoir bien rempli le captcha.

en: Make sure you fill all fields.
fr: Assurez-vous d'avoir rempli tous les champs.

en: Make this a global item
fr: En faire un élément global

en: Manage Categories
fr: Gérer les catégories

en: Map
fr: Carte

en: Map Center Address
fr: Adresse principale de la carte

en: Map Pin Address
fr: Adresse marqueur carte

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Member Description
fr: Description du membre

en: Member Image
fr: Image du membre

en: Member Position
fr: Poste du membre

en: Member Social Links
fr: Liens vers les réseaux sociaux du membre

en: Meta
fr: Métadonnées

en: Meta Date Format
fr: Format de la Date

en: Mobile Menu Background Color
fr: Menu Mobile, Couleur D'Arrière-Plan

en: Mobile Menu Text Color
fr: Menu Mobile, La Couleur Du Texte

en: Module Customizer
fr: Personnaliseur de module

en: Module Settings
fr: Paramètres du module

en: Module Use
fr: Le Module

en: Module Width
fr: Largeur du module

en: Mouse Wheel Zoom
fr: Zoom roulette souris

en: Move Item
fr: Déplacer L'Élément

en: Moved
fr: Déplacé

en: Name
fr: Nom

en: New Bar Counter
fr: Nouvelle barre compteur

en: New Category Name
fr: Nouveau Nom De Catégorie

en: New Layout
fr: Nouvelle mise en page

en: New Message From %1$s%2$s
fr: Nouveau Message De %1$s%2$s

en: New Module
fr: Nouveau module

en: New Pin
fr: Nouveau marqueur

en: New Pricing Table
fr: Nouvelle table de détermination des prix

en: New Project
fr: Nouveau Projet

en: New Row
fr: Nouvelle ligne

en: New Slide
fr: Nouvelle diapo

en: New Social Network
fr: Nouveau réseau social

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: New Tag Name
fr: Nouveau Nom De La Balise

en: New Template Settings
fr: Paramétrages du nouveau modèle

en: New Video
fr: Nouvelle vidéo

en: Newsletter Button
fr: Bouton de la newsletter

en: Newsletter Description
fr: Description de la newsletter

en: Newsletter Form
fr: Formulaire de la newsletter

en: Next
fr: Prochaine

en: No
fr: Non

en: No Animation
fr: Pas d'animation

en: No Comments
fr: Pas de commentaires

en: No available options for this configuration.
fr: Aucune option disponible pour cette configuration.

en: No results found
fr: Aucun résultat

en: Nonce failed
fr: Le Nonce a échoué

en: Nonce failed.
fr: Pour l'instant échoué.

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
fr: Note : Appeler votre zone widget "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" ou "sidebar 5" peut engendrer des conflits avec ces thèmes

en: Nothing found
fr: Aucun Résultat

en: Nothing found in Trash
fr: Aucun résultat dans la corbeille

en: Number
fr: Nombre

en: Number Counter
fr: Compteur nombre

en: Number Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Numbers
fr: Nombres

en: Offset Number
fr: Nombre de décalage

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import all layouts from this site.
fr: Une fois que vous avez sauvegardé le document téléchargé, vous pouvez utiliser la fonction autre installation WordPress pour importer les modèles de ce site.

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
fr: Seulement Afficher l'Icône Sur le vol Stationnaire pour %1$s

en: Onsale
fr: Promotion

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open In Lightbox
fr: Afficher en mosaïque

en: Open Toggle
fr: Menu ouvert

en: Open Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu ouvert

en: Open Toggle Text Color
fr: Couleur du texte du menu ouvert

en: Open in Lightbox
fr: Ouvrir dans une visionneuse

en: Order By
fr: Commandé par

en: Our Team
fr: Notre équipe

en: Outset
fr: Appliquée à l'extérieur

en: Overlay
fr: Superposition

en: Overlay Icon
fr: Icône de superposition

en: Padding
fr: Marge interne

en: Page Dual Sidebars
fr: Page Barres latérales des deux côtés

en: Page Fullwidth
fr: Page Plein écran

en: Page Left Sidebar
fr: Page Barre latérale gauche

en: Page Options
fr: Options De La Page

en: Page Right Sidebar
fr: Page Barre latérale droite

en: Pagenavi
fr: Navigation entre les pages

en: Parallax Method
fr: Méthode parallaxe

en: Parallax method
fr: Méthode de parallaxe

en: Parent Category
fr: Catégorie Parente

en: Parent Category:
fr: Catégorie Parente:

en: Parent Tag
fr: Balise Parent

en: Parent Tag:
fr: Balise Parent:

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste After
fr: Coller Après

en: Pause Video
fr: Pause vidéo

en: Per
fr: Par

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Percent Sign
fr: Signe de pourcentage

en: Percentage Color
fr: Couleur du pourcentage

en: Person
fr: Personne

en: Pin
fr: Épingle

en: Pin Settings
fr: Paramètres marqueur

en: Play Button
fr: Bouton lecture

en: Play Icon Color
fr: Couleur de l'icône de lecture

en: Please enter first name
fr: Veuillez saisir le prénom

en: Please select at least 1 tab to save
fr: Veuillez sélectionner au moins un onglet à sauvegarder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
fr: Veuillez vérifier les champs ci-dessous pour vous assurer que vous avez entré les informations correctes.

en: Plugin Options
fr: Les Options Du Plugin

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: Portfolio 1 Column
fr: Portefeuille 1 Colonne

en: Portfolio Filters
fr: Filtres de l'album

en: Portfolio Fullwidth Carousel
fr: Portefeuille Carrousel Plein écran

en: Portfolio Fullwidth Grid
fr: Portefeuille Grille Plein écran

en: Portfolio Grid
fr: Portefeuille Grille

en: Portfolio Image
fr: Image de l'album

en: Portfolio Post Meta
fr: Métadonnées de l'album

en: Portfolio Title
fr: Titre du portefeuille

en: Portrait Border Radius
fr: Rayon de la bordure du portrait

en: Portrait Height
fr: Hauteur du portrait

en: Portrait Image URL
fr: URL image portrait

en: Portrait Width
fr: Largeur du portrait

en: Position
fr: Poste

en: Post Meta
fr: Métadonnées du poste

en: Post Title
fr: Titre du poste

en: Posts Number
fr: Nombre de postes

en: Posts by %s
fr: Articles de %s

en: Predefined Layouts
fr: Mises en pages prédéfinies

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédente

en: Price
fr: Prix

en: Pricing Button
fr: Bouton d'achat du tableau

en: Pricing Content
fr: Contenu du tableau des tarifs

en: Pricing Heading
fr: Sous-titre du tableau des tarifs

en: Pricing Table
fr: Table de détermination des prix

en: Pricing Table Settings
fr: Paramètres de la table de détermination des prix

en: Pricing Tables
fr: Tableaux des tarifs

en: Pricing Title
fr: Titre du tableau des tarifs

en: Pricing Top
fr: Sommet du tableau des tarifs

en: Product
fr: Produit

en: Product Category
fr: Catégorie De Produit

en: Product Features
fr: Caractéristiques du produit

en: Project
fr: Projet

en: Project Categories
fr: Catégories De Projets

en: Project Category
fr: Catégorie De Projet

en: Project Extended
fr: Projet Étendu

en: Project Extended 2
fr: Projet Étendu 2

en: Project Tag
fr: Balise Projet

en: Project Tags
fr: Projet Tags

en: Projects
fr: Projets

en: Promo Button
fr: Bouton

en: Promo Description
fr: Description

en: Quote Icon
fr: Icône citation

en: Quote Icon Color
fr: Couleur de l'icône de citation

en: Rating
fr: Évaluation

en: Read More Button
fr: Bouton Pour en savoir plus

en: Read more
fr: Lire plus

en: Recent Products
fr: Produits récents

en: Redirect To The Current Page
fr: Rediriger vers la page actuelle

en: Redo
fr: Refaire

en: Remove Border Separator
fr: Supprimer la bordure

en: Remove Featured Table Drop Shadow
fr: Supprimer l'effet d'ombre portée du tableau associé

en: Remove Inner Shadow
fr: Supprimer l'ombre interne

en: Remove Module
fr: Retirer le module

en: Remove Space Below The Image
fr: Supprimer l'espace sous l'image.

en: Remove the connection
fr: Supprimer la connexion

en: Removed
fr: Supprimé

en: Removing connection...
fr: Suppression de la connexion...

en: Rename
fr: Renommer

en: Renamed
fr: Renommé

en: Replace the existing content with loaded layout
fr: Remplacer le contenu existant par la nouvelle mise en page

en: Reset Roles
fr: Réinitialiser Les Rôles

en: Ridge
fr: Arête

en: Right
fr: Droite

en: Right To Left
fr: De droite à gauche

en: Rounded Rectangle
fr: Rectangle arrondi

en: Row
fr: Ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: Sale Badge Color
fr: Couleur du badge de promotion

en: Sale Products
fr: Produits en solde

en: Sales Page
fr: Page des Ventes

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save & Add To Library
fr: Sauvegarder et ajouter dans la bibliothèque

en: Save & Exit
fr: Sauvegarder et quitter

en: Save And Add To Library
fr: Sauvegarder et ajouter dans la bibliothèque

en: Save Divi Roles
fr: Enregistrer Divi Rôles

en: Save To Library
fr: Sauvegarder dans la bibliothèque

en: Save as Global:
fr: Sauvegarder en tant que Global :

en: Save to Library
fr: Sauvegarder dans la bibliothèque

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
fr: Sauvegarder votre page actuelle dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Saved Module
fr: Enregistré Module

en: Saved Row
fr: Enregistré Ligne

en: Saved Section
fr: Enregistré Section

en: Scope
fr: Portée

en: Scroll Down Icon Color
fr: Couleur de l'icône de défilement vers le bas

en: Scroll Down Icon Size
fr: Taille de l'icône de défilement vers le bas

en: Search Categories
fr: Les Catégories De Recherche

en: Search Layouts
fr: Rechercher dans les modèles

en: Search Projects
fr: Projets De Recherche

en: Search Tags
fr: La Recherche Des Balises

en: Second(s)
fr: Seconde(s)

en: See History
fr: Voir L'Histoire

en: Select Templates you want to export:
fr: Sélectionnez les modèles que vous souhaitez exporter :

en: Select a Network
fr: Sélectionner un réseau

en: Select a menu
fr: Sélectionner un menu

en: Select a menu that should be used in the module
fr: Sélectionnez le menu qui doit être utilisé dans le module.

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
fr: Sélectionnez la zone widget que vous voulez afficher. Vous pouvez créer de nouvelles zones widget dans Apparences > Widgets tab.

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
fr: Sélectionnez la/les catégorie(s) pour le nouveau modèle ou tapez un nouveau nom (optionnel)

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
fr: Sélectionnez les catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Select the list
fr: Sélectionnez la liste

en: Selective Sync
fr: Synchronisation sélective

en: Service Provider
fr: Fournisseur de service

en: Set As Audio for the module
fr: Définir comme Audio pour le module

en: Set As Background
fr: Définir comme papier peint

en: Set As Background Video
fr: Définir comme vidéo de fond

en: Set As Image
fr: Définir comme image

en: Set As Slide Image
fr: Définir comme image diapo

en: Set As Video
fr: Définir comme vidéo

en: Set image
fr: Sélectionner cette image

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings Tabs
fr: Les Paramètres Des Onglets

en: Settings Types
fr: Les Paramètres De Types

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop Basic
fr: Boutique Basique

en: Shop Extended
fr: Boutique étendue

en: Show
fr: Afficher

en: Show Arrows
fr: Afficher les flèches

en: Show Author
fr: Afficher l'auteur

en: Show Bullet
fr: Afficher les points

en: Show Categories
fr: Afficher les catégories

en: Show Circle Border
fr: Afficher le bord du cercle

en: Show Comment Count
fr: Afficher Le Nombre De Commentaires

en: Show Comments Count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Show Content
fr: Montrer le contenu

en: Show Date
fr: Afficher la date

en: Show Divider
fr: Afficher le séparateur

en: Show Excerpt
fr: Montrer un extrait

en: Show Featured Image
fr: Montrer l'image principale

en: Show Image / Video On Mobile
fr: Afficher l'image/la vidéo sur Mobile

en: Show Inner Shadow
fr: Afficher l'ombre intérieure

en: Show Meta
fr: Afficher les métadonnées

en: Show Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Show Post Categories
fr: Afficher les catégories du poste

en: Show Scroll Down Button
fr: Afficher le bouton de défilement vers le bas

en: Show Slider Controls
fr: Afficher les contrôles curseur de défilement

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Show Title and Caption
fr: Afficher le titre et la légende

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
fr: Montrer le contenu intégral, ne tronque pas vos postes dans la page des matières. Montrer l'extrait, affiche uniquement votre texte résumé.

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Skype Button Action
fr: Skype Bouton D'Action

en: Slide
fr: Diapo

en: Slide Active Controller
fr: Contrôleur de la diapo active

en: Slide Button
fr: Bouton de la diapo

en: Slide Controllers
fr: Contrôleurs de diapo

en: Slide Description
fr: Description de la diapo

en: Slide Image
fr: Image diapo

en: Slide Image Vertical Alignment
fr: Alignement vertical de l'image diapo

en: Slide Settings
fr: Paramètres des diapos

en: Slide Title
fr: Titre de la diapo

en: Slide Video
fr: Vidéo diapo

en: Slider
fr: Diapo

en: Slider Arrows Color
fr: Couleur des flèches du curseur

en: Slider Controls
fr: Contrôles du curseur de défilement

en: Slider Controls Color
fr: Couleur des contrôles du curseur de défilement

en: Social Follow
fr: Suivi sur les réseaux sociaux

en: Social Icon
fr: Icône des réseaux sociaux

en: Social Media Follow
fr: Suivez-nous sur les réseaux sociaux

en: Social Network
fr: Réseau social

en: Social Network Settings
fr: Paramètres réseau social

en: Solid
fr: Pleine

en: Sort By Date
fr: Trier par date

en: Sort By Popularity
fr: Trier par popularité

en: Sort By Price: High To Low
fr: Trier par prix : Du plus cher au moins cher

en: Sort By Price: Low To High
fr: Trier par prix : Du moins cher au plus cher

en: Sort By Rating
fr: Trier par notation

en: Specialty Section
fr: Section spéciale

en: Splash Page
fr: Page de Démarrage

en: Standard Section
fr: Section standard

en: State
fr: État

en: Step 1: <a href="%1$s" target="_blank">Generate authorization code</a>
fr: Étape 1: <a href="%1$s" target="_blank">Générer le code d'autorisation</a>

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
fr: Etape 2: Coller dans le code d'autorisation et cliquez sur "créer une connexion" bouton:

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
fr: Ce service et/ou ce format vidéo ne peut générer d'images fixes

en: Sub-Menus Open
fr: Ouvre les sous-menus

en: Subhead Font
fr: Police du sous-titre

en: Subhead Font Color
fr: Couleur de la police du sous-titre

en: Subhead Font Size
fr: Taille de la police du sous-titre

en: Subhead Styling
fr: Options de style pour le sous-titre

en: Subheader
fr: Sous-titre

en: Subheading Text
fr: Texte sous-titre

en: Submit
fr: Envoi

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Tab
fr: Onglet

en: Tab Settings
fr: Configuration de l'onglet

en: Table Header Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tête du tableau

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Controls
fr: Contrôles des onglets

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Template Name:
fr: Nom du modèle :

en: Template Type:
fr: Type de modèle :

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial Author
fr: Auteur du témoignage

en: Testimonial Description
fr: Description du témoignage

en: Testimonial Meta
fr: Métadonnées du témoignage

en: Testimonial Portrait
fr: Portrait du témoin

en: Text
fr: Texte

en: Text & Logo Orientation
fr: Orientation du texte et du logo

en: Text Background Color
fr: Couleur de fond du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Max Width
fr: Texte Largeur Max

en: Text Orientation
fr: Orientation du texte

en: Text Vertical Alignment
fr: Alignement vertical du texte

en: Thanks for contacting us
fr: Merci de votre message

en: The Divi Builder
fr: Le générateur Divi

en: The Skype account name.
fr: Le nom de compte Skype.

en: The URL for this social network link.
fr: L'URL du lien de ce réseau social.

en: The section should have at least one row.
fr: Cette section doit contenir au moins une rangée.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
fr: Le titre de votre résumé s'affichera en gras sous le résumé de l'image.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
fr: Le titre sera utilisé dans le bouton onglet pour cet onglet.

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
fr: Le titre basculer apparaîtra au-dessus du contenu et lorsque le mode bascule est fermé.

en: Theme Customizer
fr: Personnaliseur de thème

en: Theme Options
fr: Les Options Du Thème

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
fr: Ceci contrôle la direction de l'animation.

en: This controls the how your text is aligned within the module.
fr: Ceci contrôle l'alignement de votre texte dans le module.

en: This controls the orientation of the image within the module.
fr: Cela contrôle l'orientation de l'image dans le module.

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
fr: Ceci définit le texte alternatif de l'image. Vous pouvez placer ici une courte description de votre image.

en: This defines the HTML Title text.
fr: Ceci définit le texte HTML titre de l'image.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain all layouts you created using the Page Builder.
fr: Ce format, que nous appelons WordPress eXtended RSS ou WXR, contiendra tous les modèles que vous avez créés en utilisant le créateur de page.

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
fr: C'est la date à laquelle le compte à rebours du minuteur de compte à rebours. Le compte à rebours est basé sur vos paramètres de fuseau horaire dans votre <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Paramètres Généraux">WordPress Paramètres Généraux</a>

en: This is the title displayed for the countdown timer.
fr: Ceci est le titre affiché pour le compteur à rebours.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
fr: Cette option cache l'interface du lecteur sur la vidéo principale. Cette image peut être chargée sur chaque vidéo configurée ou auto-générée par Divi.

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
fr: Ce paramètre vous permet d'activer ou de désactiver les flèches de navigation.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
fr: Ce paramètre détermine l'alignement vertical de votre contenu. Votre contenu peut soit être centré verticalement, ou aligné sur la partie inférieure.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
fr: Ce paramètre défini l'alignement vertical de votre image diapo. Votre image peut être centrée verticalement, ou alignée en bas de votre diapo.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre vous permet de choisir le mode de contrôle par vignette en-dessous du curseur de défilement ou la navigation par points en bas du curseur.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
fr: Ce paramètre a pour effet de régler la couleur des flèches du curseur de défilement, claire ou foncée.

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
fr: Ce paramètre a pour effet de choisir la couleur des contrôles du curseur de défilement, claire ou foncée. Les contrôles curseur de défilement peuvent être des flèches ou des vignettes ou des cercles dans la navigation par points.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre active et désactive les boutons ronds situés en bas du curseur de défilement.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
fr: Ce paramètre affiche ou masque les flèches de navigation.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
fr: Ces paramètres activent et désactivent la ligne de séparation 1px, mais n'affectent pas la hauteur du séparateur.

en: This will adjust the alignment of the module text.
fr: Ceci réglera l'alignement du texte de module.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
fr: Ceci réglera la couleur de la ligne de séparation 1px.

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
fr: Ceci ajustera la couleur de l'espace vide dans la barre (actuellement grise).

en: This will change the fill color for the bar.
fr: Ceci changera la couleur de remplissage de la barre.

en: This will change the icon color.
fr: Ceci changera la couleur de l'icône.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
fr: Ceci changera l'étiquette titre du module dans la structure pour faciliter l'identification.

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
fr: Cela va changer l'étiquette de la ligne dans le constructeur pour une identification facile lorsque s'est effondré.

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
fr: Cela va changer l'étiquette de la section du générateur pour une identification facile lorsque s'est effondré.

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
fr: Cela va changer l'étiquette de la diapositive dans le constructeur pour une identification facile.

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
fr: Ceci changera l'étiquette de la vidéo dans la structure pour une identification plus facile.

en: This will control how your blurb text is aligned.
fr: Ceci contrôle l'alignement du texte de résumé.

en: This will turn thumbnails on and off.
fr: Ceci active ou désactive les vignettes.

en: Thumbnail Item
fr: Élément de la vignette

en: Thumbnail Overlay Color
fr: Couleur de superposition de la vignette

en: Timer Section
fr: Section du chronomètre

en: Title
fr: Titre

en: Title Font
fr: Police du titre

en: Title Font Color
fr: Couleur de la police du titre

en: Title Font Size
fr: Taille de la police du titre

en: Title Styling
fr: Options de style pour le titre

en: Title displayed above the portfolio.
fr: Titre affiché au-dessus du portefeuille.

en: Title/Meta Background Image
fr: Image de fond du titre

en: Toggle
fr: Bascule

en: Toggle Content
fr: Contenu du menu

en: Toggle Divi Builder
fr: Bascule Divi Builder

en: Toggle Icon
fr: Icône du menu

en: Toggle Title
fr: Titre du menu

en: Toggle between the various blog layout types.
fr: Basculer entre les différents types de modèles de blog.

en: Top
fr: Sommet

en: Top Center
fr: En Haut Au Centre

en: Top Left
fr: En Haut À Gauche

en: Top Padding
fr: Marge interne supérieure

en: Top Rated Products
fr: Produits les mieux notés

en: Top Right
fr: En Haut À Droite

en: Top To Bottom
fr: De haut en bas

en: Transparent Background Color
fr: Couleur de fond transparente

en: True Parallax
fr: Parallaxe réelle

en: Turn comment count on and off.
fr: Tournez le nombre de commentaires sur et en dehors.

en: Turn on or off the author link.
fr: Active ou désactive le lien vers l'auteur.

en: Turn pagination on and off.
fr: Active et désactive la pagination.

en: Turn project titles on or off.
fr: Active ou désactive les titres des projets.

en: Turn the captcha on or off using this option.
fr: Activer ou désactiver Captcha à l'aide de cette option.

en: Turn the category links on or off.
fr: Active ou désactive les liens vers les catégories.

en: Turn the date display on or off.
fr: Active ou désactive l'affichage de la date.

en: Turn the date on or off.
fr: Active ou désactive la date.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
fr: En activant cette option permettra coulissantes automatiques pour continuer sur la souris passe dessus.

en: Twitter Profile Url
fr: URL profil Twitter

en: URLs Open
fr: Ouverture URLs

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
fr: Incapable d'effectuer des copier/coller du processus, en raison de inavailability de localStorage fonction de votre navigateur. Veuillez utiliser les dernières moderne navigateur (Chrome, Firefox, ou Safari) pour effectuer des copier/coller processus

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
fr: L'accès non autorisé. L'aperçu ne sont pas accessibles à l'extérieur de %1$s.

en: Undo
fr: Annuler

en: Unit
fr: Unité

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock Module
fr: Déverrouiller Le Module

en: Unlock Row
fr: Déverrouiller Ligne

en: Unlock Section
fr: Déverrouiller La Section

en: Unlocked
fr: Débloqué

en: Update Category
fr: Catégorie De Mise À Jour

en: Update Gallery
fr: Mise à jour de la galerie

en: Update Tag
fr: Mise À Jour De La Balise

en: Upload
fr: Mettre en ligne

en: Upload a video
fr: Charger une vidéo

en: Upload an audio file
fr: Charger un fichier audio

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
fr: Chargez une image à afficher au-dessus de votre résumé.

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
fr: Chargez la version .WEBM de votre vidéo ici. Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
fr: Chargez l'image de votre choix, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher par-dessus la vidéo. Vous pouvez aussi générer une image fixe à partir de votre vidéo.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
fr: Chargez votre image préférée, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
fr: Chargez la vidéo de votre choix en format .MP4 ou tapez l'URL de la vidéo que vous voulez afficher.

en: Upwards
fr: Vers le haut

en: Url
fr: URL

en: Url Opens
fr: Ouverture URL

en: Use Background Color
fr: Utiliser la couleur de l'arrière-plan

en: Use Border
fr: Utiliser la bordure

en: Use Custom Gutter Width
fr: Utilisation Personnalisée Largeur De Gouttière

en: Use Custom Styles for %1$s
fr: Utiliser des Styles Personnalisés pour %1$s

en: Use Custom Width
fr: Utiliser la largeur personnalisée.

en: Use Default Editor
fr: Utiliser la mise en forme par défaut

en: Use Dot Navigation
fr: Utiliser la navigation par points

en: Use Dropshadow
fr: Utiliser l'effet d'ombre portée

en: Use Focus Border Color
fr: Utiliser la couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Use Grayscale Filter
fr: Utiliser le filtre de niveaux de gris

en: Use Icon
fr: Utiliser les icônes

en: Use Icon Font Size
fr: Utiliser la taille de la police de l'icône

en: Use Parallax Effect
fr: Utiliser l'effet de parallaxe

en: Use Parallax effect
fr: Utiliser un effet parallaxe

en: Use Percentages
fr: Utiliser des pourcentages

en: Use Text Background Color
fr: Utiliser la couleur de fond du texte

en: Use The Divi Builder
fr: Utiliser le générateur Divi

en: Use Thumbnail Track
fr: Utiliser des vignettes

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
fr: Utilisez la palette de couleur pour choisir la couleur de fond pour ce module

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
fr: À l'aide de la Divi Rôle de l'Éditeur, vous pouvez limiter les types de mesures qui peuvent être prises par les utilisateurs de WordPress de rôles différents. C'est un excellent moyen pour limiter les fonctionnalités disponibles à vos clients ou à des auteurs invités à s'assurer qu'ils ont seulement les options nécessaires à leur disposition.

en: Vertically Centered
fr: Centré verticalement

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Icon
fr: Icône de vidéo

en: Video MP4/URL
fr: .MP4 URL de la vidéo

en: Video Settings
fr: Paramètres de la vidéo

en: Video Slider
fr: Curseur de défilement vidéo

en: Video Webm
fr: Vidéo .WEBM

en: View Layout
fr: Voir le modèle

en: View Project
fr: Visualiser Le Projet

en: Visibility
fr: Visibilité

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
fr: Quand vous cliquez sur le bouton ci-dessous WordPress crée un fichier XML que vous pouvez sauvegarder dans votre ordinateur.

en: Widget Area
fr: Zone widget

en: Widget Name
fr: Nom du Widget

en: Yes
fr: Oui

en: You cannot add global modules into global sections or rows
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de modules globaux dans les sections ou lignes globales

en: You cannot add global rows into global sections
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de lignes globales dans les sections globales

en: You do not have permission to perform this task.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation pour effectuer cette tâche.

en: You do not have permission to unlock this module.
fr: Vous n'avez pas la permission pour sortir de ce module.

en: You do not have permission to unlock this row.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de débloquer cette ligne.

en: You do not have permission to unlock this section.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de débloquer cette section.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour exporter le contenu de ce site.

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
fr: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder aux paramètres

en: You entered the wrong number in captcha.
fr: Vous avez entré le mauvais numéro dans le captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
fr: Vous n'avez sauvegardé aucun élément dans votre bibliothèque Divi pour le moment. Une fois qu'un élément sera sauvegardé dans votre bibliothèque, il apparaîtra ici pour être facilement utilisable.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
fr: Vous êtes sur le point de mettre à jour le module global. Ce changement sera appliqué sur toutes les pages où vous utilisez ce module. Appuyez sur OK si vous voulez mettre à jour ce module

en: Zoom Icon Color
fr: Couleur de l'icône du zoom

en: by
fr: par

en: by %s
fr: par %s

en: comments
fr: commentaires

en: default
fr: défaut

en: facebook
fr: Facebook

en: no
fr: pas de

en: not Global
fr: non Global

en: px
fr: pixels

en: read more
fr: lire plus

en: read more...
fr: lire plus...

en: yes
fr: oui

en: you don't have sufficient permissions to access this page
fr: vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder à cette page
